دیوار چین

سلام

امروز میخوام در مورد یکی از میراث ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو بنویسم

 دیوار چین (The Great Wall Of China)

این دیوار که در سال 1987 در فهرست آثار فرهنگی جهانی سازمان ملل ثبت گردید، مجموعه ای است از سنگرهای خاکی - سنگی در چین شمالی که در اصل برای حفاظت مرزهای شمالی امپراطوری چین در مقابل جاسوسی گروه های چادر نشین از جمله Xiongnu ساخته شد و در فاصله قرن های 5 ام و 16 ام پیش از میلاد بازسازی و تعمیر شد. تا قرن 5 ام پیش از میلاد نیز چندین دیوار دیگر ساخته شدند که آنها را به دیوار اصلی چین مرتبط می دانند که یکی از مشهورترین آنها دیواری است که بین سالهای 206 تا 220 قبل از میلاد توسط اولین امپراطور چین Oin Shi Huang ساخته شد و امروزه تنها بخش کوچکی از آن باقی مانده است اما بخش اصلی دیوار امروزی در طول سلسله Ming ساخته شده است.

دیوار چین از Shanhaiguan در شرق تا Lop Nur در غرب و در طول  قوسی که در خط جنوبی مغولستان کشیده شده، امتداد یافته است. بررسی های باستان شناسی که با استفاده از آخرین فن آوری های روز صورت گرفته، نشان میدهد که سرتاسر دیوار چین (به انضمام تمامی شاخه های آن) دارای طولی به اندازه 8/8851 کیلومتر است که شامل 6/6259 کیلومتر دیوار اصلی، 7/359 کیلومتر سنگرها و 5/2232 کیلومتر حصارهای طبیعی مثل تپه ها و رودخانه ها میباشد. طبق یادداشتهای تاریخی ، طول دیوار درسلسله های گوناگون حدود 50 هزار کیلومتر بودهو به مرور زمان دیوار فروریخته است.

دیوار چین  پیش از استفاده از آجر، توسط  خاک کوبیده شده، سنگ و چوب ساخته میشده اما در سلسله Ming از آجر، سفال و آهک بطور وسیعی در بخشهای مختلفی از دیوار استفاده شده است. اندازه و وزن آجرها باعث میشد تا کار با آنها آسان تر از کار با خاک و سنگ باشد بنابراین سرعت ساخت دیوار افزایش یافت. علاوه بر این، آجر توان تحمل وزن بیشتری را دارا بود و بهتر از خاک کوبیده مقاومت میکرد. سنگ نیز گرچه توان تحمل بالاتری نسبت به آجر داشت اما استفاده از آن دشوارتر بود. نتیجتا سنگها را به شکل مستطیل بریدند و در پایه دیوار، حاشیه های داخلی و خارجی و دروازه دیوارها مورد استفاده قرار دادند.

ارتباط میان واحدهای نظامی در آن زمان و در طول دیوار بزرگ چین ( برای درخواست نیروهای کمکی و اعلام خطر به پادگان ها در مورد حرکات دشمن) از اهمیت بسزایی برخوردار بوده به همین منظور برجهای متعددی در سرتاسر طول دیوار بر روی بلندی تپه ها و سایر بلندی ها ساخته شد تا قابل دیدن باشند.

در بالای دیوار بیش از یکصد دروازه و هزاران مرکز دیدبانی و برج آتش برایخبررسانی ساخته شده و سربازان و افسران هنگام روبرو شدن با دشمن بر روی برجها آتشافروخته و موضوع را به اطلاع ستاد فرماندهی رسانده و از ارتش کمک می خواسته اند.

دیوار چین علاوه برقابلیت نظامی بر پیشرفت اقتصادی چین نیز تاثیر داشته است، درواقع این دیوار نشانه تعیین مرز ناحیه کشت و زرع کشاورزی و ناحیه دامپروری این کشور بودهاست.

وضعیت فعلی دیوار چین در بخش های مختلف آن متفاوت است.

اکنون دروازه"جی یون گوان " در کوه "با دا لین" واقع درحومه پکن و دروازه "جا یوگوان " در گان سو و دروازه " شان حای گوان " در استان حه به  به مناطق دیدنی تبدیلشده است که در جهان شهرت بسیاری دارند. به طور کلی دیوار با دا لین پکن از دیگر نقاطدیوار استوارتر ومحکمتر بوده و به خوبی نگهداری گردیده است. ارتفاع دیوار به طورمتوسط به هشت متر می رسد وبر بالای دیوار به فاصله هر 200 متر یک مرکز دیدبانیدیده می شود. هر روزه گروههایی از گردشگران چینی و خارجی به این نقطه دیوار صعود میکنند.

در حالیکه بخش هایی از دیوار بزرگ چین در شمال پکن و نزدیک به مرکز توریستی، بخوبی نگهداری و حتی نوسازی شده است، در بیشتر بخشها دیوار نیازمند تعمیرات است، بخش هایی که یا به عنوان تفریحگاه دهکده و یا به عنوان منبعی برای برداشت سنگ جهت تعمیر خانه ها و جاده ها مورد استفاده قرار گرفته و میگیرد. بخش های دیگری از دیوار نیز به محلی برای نقش های موسوم به گرافیتی و خرابکاری ها ی ضد هنری تبدیل شده است. بخش های دیگری نیز بدلیل آنکه بر سر راه ساخت و ساز قرار داشته  خراب شده اند.

بیش از 60 کیلومتر از دیوار در استان Gansu به احتمال زیاد در بیست سال آینده و به دلیل طوفان های شن، بطور کامل محو خواهد شد. در بخش های دیگری ارتفاع دیوار از بیش از 5 متر به کمتر از 2 متر کاهش یافته است. برج های دیدبانی مربع شکلی که از ویژگی های منحصربفرد عکس های این دیوار بودند، امروزه بطور کامل ناپدید شده اند. بسیاری از بخش های غربی دیوار که در ساخت آنها از گل بجای آجر و سنگ استفاده شده است، در برابر فرسایش بسیار آسیب پذیرترند.

جالب است بدانیم بر خلاف تصور رایج، دیوار چین با چشم غیر مسلح از فضا قابل رویت و تشخیص نمی باشد و این تنها یک افسانه قدیمی است که در طول زمان به عنوان یک حقیقت در بین اذهان عمومی جای گرفته است، این دیوار که عرض آن 9 متر می باشد حتی از کره ماه نیز توسط هیچ فضانوردی دیده نشده است و در حقیقت عرض ظاهری که از این دیوار در کره ماه دیده می شود مانند دیدن یک تار مو از فاصله 2 مایلی است! برای دیدن این دیوار از کره ماه نیاز به قدرت رزولوشنی 17 هزار بار بهتر از دید چشم انسان است!

یک بحث داغ دیگر این است که آیا این ساخته دست بشر از مدار LEO   قابل دیدن است؟

( مدار LEO (Low Earth Orbit) مداری است که از سطح کره زمین در فاصله 2000 کیلومتری قرار دارد) ناسا ادعا میکند که به سختی قابل دیدن است اما تنها در شرایط تقریبا ایده آل و البته در آن شرایط نیز از سایر پدیده های دست ساز بشر آشکارتر نیست. گزارش های دیگری نیز موجودند از فضانوردانی که این دیوار را در در مدار زمین در ارتفاع 160 تا 320 کیلومتری از سطح زمین و با چشم غیر مسلح مشاهده کرده اند که البته خودشان اذعان داشته اند که در آن فاصله بسیاری از ساخته های دست بشر قابل رویت هستند.

این متن ترجمه خودم بود از مقاله ای که در سایت ویکی پدیا منتشر شده بود به همراه بخشی از مطلبی که در سایت CRI درج شده است. عکس ها رو هم به انتخاب خودم گذاشتم، امیدوارم لذت برده باشید.

برای مطالعه مقاله سایت ویکی پدیا بطور کامل و برای مطالعه مطلب سایت  CRIمیتونید به ترتیب به دو لینک زیر مراجعه کنید:

ویکی پدیا

CRI

شاد باشید ماچ 

 

/ 3 نظر / 41 بازدید
علی (بابایی)

خیلی خوب بود دخترم . سالها پیش ازاین مجمویه بزرگ و دیدنی بازدید کرده بودم که مرا به یاد آن روزهای زیبا و بیاد ماندنی انداخت . موفق باشی.[لبخند]

علی

سلام ممنون که سر زدید خوشحال شدم [گل]